Skip to main content

tell:+9821-88894445-8

لامینار فلو

لامینارفلو یا هود کشت بافت یک هود با دقت محصور شده است که برای جلوگیری از آلودگی ویفرهای نیمه هادی، نمونه های بیولوژیکی یا هر ماده حساس به ذرات طراحی شده است.  هوا از خلال یک فیلتر HEPA عبور داده می شود و در یک جریان بسیار صاف و آرام به سمت کاربر دمیده می شود.  با توجه به جهت جریان هوا، نمونه از کاربر در برابر عوامل عفونی محافظت می شود لامینارفلو معمولاً از فولاد ضد زنگ بدون شکاف ساخته می شود.

لامینار فلو کلاس یک

لامینارفلو میکروبیولوژیکی کلاس 1 حفاظت اپراتور را با جریان هوای ثابت از طریق قسمت جلویی دستگاه فراهم می‌کنند و از فرار آلودگی ذرات معلق در داخل کابینت جلوگیری می‌کند.

لامینارفلو کلاس I یا کابینت ایمنی زیستی کلاس I به عنوان یک کابینت تهویه شده تعریف می شود که حفاظت از پرسنل و محیط زیست را فراهم می کند. لامینارهای کلاس I با جلو باز با جریان هوای داخل (محافظت پرسنل) و هوای خروجی با فیلتر HEPA (محافظت از محیط زیست) طراحی شده اند. آنها هوای اتاق را از جلوی کابینت و در سراسر سطح کار، از اپراتور دور می‌کنند (شبیه به هود شیمیایی)، و از یک فیلتر HEPA در خروجی اگزاست استفاده می‌کنند. آنها معمولاً هوا را به آزمایشگاه بازمی گردانند، اما در صورت نیاز می توانند از محیط خارج شوند. برای کاربردهایی که نیاز به اگزاست خارجی دارند، اتصالات اگزاست به سبک شیب دار ارائه می شود که امکان استفاده از دمنده داخلی یا دمنده مرکزی از راه دور را فراهم می کند. لامینارهای حفاظت زیستی کلاس I برای استفاده با عوامل طبقه بندی شده به عنوان سطح ایمنی زیستی (BSL) 1، 2، 3 یا 4، همراه با سایر اقدامات حفاظتی مورد نیاز برای این سطوح ایمنی زیستی استفاده می شوند.

لامینار فلو کلاس دو

کابینت ایمنی زیستی Сlass 2 (لامینارفلو میکروبیولوژیکی کلاس 2) برای جداسازی فیزیکی عوامل بیولوژیکی بیماری زا (PBA) و میکروارگانیسم ها جهت جلوگیری از آلودگی هوای کارکنان و آلودگی هوای اتاق کار و حفاظت از محیط زیست کاربرد دارد.
لامینارفلو کلاس II به عنوان یک کابینت تهویه شده برای پرسنل، محصولات و حفاظت از محیط زیست تعریف می شود که اغلب برای کارهای میکروبیولوژیکی یا بخش های دارویی استریل استفاده می شوند. در برخی از آزمایشگاه ها، این هودهای نگهدارنده به عنوان هودهای کشت سلولی یا کشت بافت نیزشناخته می شوند. در محیط های دارویی این هودها به عنوان هود شیمیایی نیزشناخته می شوند. این نوع از لامینارفلوها بر اساس نوع ساخت، جریان هوا و نحوه ارتباط آنها با سیستم های اگزاست - به انواع ذیل طبقه بندی شده اند A1، A2، B1، B2 و C1 . همه سیستم های کلاس II نیاز دارند که همه مجاری و کانال های آلوده به عوامل بیولوژیکی تحت فشار منفی باشند یا توسط مجاری و کانال های فشار منفی احاطه شوند. این یک ویژگی Fail-to-Safe را فراهم می کند که حتی در صورت خرابی کانال ها از کاربر محافظت می کند.

لامینارفلو کلاس ۳

لامینارفلو کلاس III به عنوان یک کابینت کاملاً بسته و دارای تهویه با ساختار ضد نشتی و دستکش لاستیکی متصل برای انجام عملیات در لامینار یا گلاوباکس تعریف می شود.  این کابینت ها دارای یک محفظه انتقال با درهای قفل شده هستند که امکان استریل کردن مواد را قبل از ورود/خروج از جعبه دستکش فراهم می کند.  همچنین می توان مواد را از طریق یک مخزن غوطه ور پر از محلول ضد عفونی کننده وارد و خارج کرد.  محفظه لامینارفلو تحت فشار منفی نگهداری می شود و هوای عرضه شده از طریق فیلترهای HEPA به داخل کشیده می شود.  هوای خروجی با فیلتر HEPA دوتایی یا فیلتر HEPA منفرد و پس از سوزاندن هوا تصفیه می شود و سپس خارج می شود.  کابینت های کلاس III برای عوامل طبقه بندی شده به عنوان BSL 1، 2، 3 یا 4، همراه با سایر اقدامات حفاظتی مورد نیاز برای این سطوح ایمنی زیستی، ایمن هستند، با این حال آنها معمولاً در آزمایشگاه های BSL 3 و BSL 4 یافت می شوند که آزمایشگاه های کابینت نامیده می شوند.

لامینار فلو های vertical یا horizontal

هودهای لامینارفلو در پیکربندی جریان هوا افقی  horizontalیا عمودیvertical موجود هستند.  یک هود لامینار جریان افقی هوا را از پشت دستگاه از طریق فیلترهای HEPA یا ULPA و به جلوی سطح کار منتقل می کند.  یک هود جریان عمودی هوا را از بالای دستگاه از طریق فیلترها و یا قسمت پایین به سطح کار منتقل می کند.