Skip to main content

tell:+9821-88894445-8

تیتراتور اتوماتیک آزمایشگاهی چیست

تیتراتور اتوماتیک یک وسیله آزمایشگاهی تحلیلی ضروری برای کنترل کیفیت و آنالیز شیمیایی می باشد. هر دو نوع تیتراتور پتانسیومتری و تیتراتور کارل فیشر ابزارهای مهم آزمایشگاهی هستند.
یک تیتراتور اتوماتیک به کاربر این امکان را می‌دهد که تیتراسیون را شروع کرده و سپس برای انجام سایر کارها یا آزمایش‌ها از تیتراتور دور گردد، در حالی که تیتراتور به طور خودکار و بدون دخالت اپراتور ،اضافه کردن نمونه تیتر، تشخیص نقطه پایانی و محاسبات نتایج بصورت اتوماتیک انجام می شود.

انواع تیتراسیون پتانسیومتری

چندین نوع تیتراسیون وجود دارد که در دسته تیتراسیون پتانسیومتری قرار می گیرند:

 • تیتراسیون اسید-باز acid -base titration: تیتراسیون اسید-باز روشی برای تجزیه و تحلیل کمی برای تعیین غلظت یک اسید یا باز بوسیله خنثی کردن دقیق آن با محلول استاندارد باز یا اسید با غلظت مشخص است. یک نشانگر pH برای نظارت بر پیشرفت واکنش اسید-باز استفاده می شود.
 • تیتراسیون ردوکس: تیتراسیون ردوکس redox بر اساس یک واکنش اکسیداسیون-احیا بین تیترانت(ماده تیتر کننده) و آنالیت (نمونه تیتر شونده)است. یکی از رایج ترین روش های آزمایشگاهی برای شناسایی غلظت آنالیت های ناشناخته است.
  برای ارزیابی تیترهای ردوکس، باید شکل منحنی تیتراسیون مربوطه را به دست آورد. در این نوع تیتراسیون، نظارت بر پتانسیل واکنش به جای نظارت بر غلظت گونه‌های واکنش‌دهنده حائز اهمیت بیشتری است.
 • تیتراسیون کمپلکس سنجی(compelexometric): تیتراسیون کمپلکسومتری نوعی آنالیز حجمی یا volumetric است که در آن از کمپلکس رنگی برای تعیین نقطه پایانی تیتراسیون استفاده می شود و براساس حجم ماده رنگی مورد استفاده محاسبات سنجش انجام می گردد. تیتراسیون مزبور یکی از روش های رایج مورد استفاده در آزمایشگاه ها است که غلظت نامعلوم یک آنالیت شناسایی شده را تعیین می کند.
 • تیتراسیون براساس pH: در تیتراسیون اسید-باز پتانسیومتریک، نیازی به اندیکاتور نیست. یک PH متر برای اندازه گیری pH استفاده می شود، زیرا مقدار افزایش های کم حجم به محلول اسید اضافه می شود و سپس نموداری با pH در امتداد محور عمودی و حجم پایه در امتداد محور افقی ایجاد می‌شود.و محاسبه براین اساس انجام می گردد.
 • تیتراسیون TAN,TBN: تیتراسیون TAN/TBN برای تعیین تعداد اسید کل (TAN) یا تعداد باز کل (TBN) روغن ها و چربی ها استفاده می شود. عدد اسیدی بیانگر مقدار باز مورد نیاز برای خنثی کردن تمام اجزای اسیدی نمونه است. این یک ویژگی برای سنجش کیفیت و تازگی روغن ها و چربی ها می باشد.
تیتراتورهای اتوماتیک  چگونه کار می کنند

تیتراتور های اتوماتیک از یک بورت پیستونی با موتور بسیار دقیق استفاده می‌کند تا ماده تیترکننده را با افزایش‌های بسیار کوچک (مثلاً 0.001 میلی‌لیتر) دوز کند. بورت های پیستونی مطابق با ISO 8655 تست شده اند تا از دقت و تکرارپذیری در طول عملکرد آنها اطمینان حاصل شود.
مراحل انجام شده توسط هر تیتراتور اتوماتیک عبارتند از: ماده تیترکننده با یک بورت پیستونی خودکار به طور دقیق وایمن اضافه می شود بطوری که ماده در یک سطح دقیق کنترل می شود. نمونه با همزن همگن می شود. والکترود نقطه پایان تیتراسیون را تشخیص می دهد و تغییرات رنگ حذف می شود.

خرید تیتراتور اتوماتیک آزمایشگاهی

جهت خرید یک تیتراتور آزمایشگاهی نیاز به شناخت کیفی دستگاه مورد بحث  داریم لذا  برای آشنایی خریداران گرامی شرحی اجمالی بر نحوه خرید و شناخت  این دستگاه انجام داده ایم.

ساختار تیتراتورهای آزمایشگاهی

تیتراتور های اتوماتیک از چند بخش اصلی تشکیل می گردند که شامل موارد ذیل هستند:

 • هولدر بطری ماده تیترانت و بطری آن
 • بورت اتوماتیک پیستونی جهت انتقال دقیق ماده تیترکننده
 • استیرر مغناطیسی
 • استیرر قلمی
 • الکترود pH مخصوص
 • هولدر یا نگهدارنده چندتایی الکترود
 • در کمپانی های مختلف انواع قطعات و سیستم های نرم افزاری جهت تکمیل موارد فوق استفاده می گردند. مثل: سیستم سنجش دما با پراب pt100-الکترودهای رفرانس و یون سلکتیو و با پبشرفته تر شدن محصولات تیتراسیون انواع لوازم جانبی مثل پرینتر کیبورد و قطعات اختصاصی جهت صنایع خاص به مجموعه فوق افزوده شده است.

کارل فیشر

تعیین آب به روش کارل فیشر یکی از روش های بین المللی و متداول ترین روش آزمایشگاهی مورد استفاده نسبت به سایر روش های تعیین آب می باشد که دارای محدوده سنجش 0.1٪ تا 100٪ میزان آب در نمونه می باشد. تیتراسیون حجمی volumetric کارل فیشر در گستره بزرگی از آزمایشگاه ها استفاده می شود.
روش حجم سنجی این مزیت را دارد که نه تنها مایع بلکه نمونه جامد و خمیری را نیز می تواند تست کند و مستقیماً به ظرف تیتراسیون اضافه شود. مهم نیست که می خواهید آب را در غذاها، لوازم آرایشی و بهداشتی تعیین کنید یا محصولات دارویی این روش دقت بسیار بالایی را به شما ارائه می کند.

کارل فیشر کولومتریک:
تیتراسیون کولومتریک برای تعیین سطوح ردیابی آب در نمونه‌ها در محدوده 10 میکروگرم تا 200 میلی‌گرم آب استفاده می‌شود. با این حال سنجش مقدار بیشتر آب (بیش از 10 میلی گرم) به زمان زیادی نیاز دارد ویا ممکن است از ظرفیت مقدار معرف KF فراتر رود که می تواند منجر به نتایج نادرست شود.

قیمت انواع تیتراتور اتوماتیک و کارل فیشر آزمایشگاهی

تجهیزات آزمایشگاهی خود را با مراجعه به وب سایت ما در (www.ptnlab.ir) تکمیل کنید، ما بهترین انتخاب های خود را از انواع تیتراتور و کارل فیشر آزمایشگاهی یا سایر محصولات را از شرکای قابل اعتماد خود در سراسر دنیا همراه با یک سیستم فناورانه که مطابق با نیازهای زمان به روز می شود در سایت فوق گردآوری نموده ایم.

نمایندگی رسمی فروش تیتراتور و کارل فیشر آزمایشگاهی در ایران

پارس طب نوین با بیش از سی سال سابقه در حال حاضر نمایندگی تعدادی از کمپانی های خارجی تولید کننده انواع تیتراتور و کارل فیشر آزمایشگاهی در ایران بوده. پارس طب نوین افتخار دارد که یکی از بزرگترین نمایندگی های فروش انواع تیتراتور و کارل فیشرهای آزمایشگاهی در ایران بوده و تا به حال نیاز بسیاری از کارخانجات و شرکت ها و مراکز تحقیقاتی و علمی را تامین نموده است.
در حال حاضر شرکت بین المللی پارس طب نوین ارائه کننده محصولات Schott آلمان, Hanna ایتالیا ,HACH آمریکا،Metrohm سویس ،mettler toledo سویس،kem ژاپن،crison اسپانیا و …... در ایران می باشد.

تعمیرات انواع تیتراتور و کارل فیشر آزمایشگاهی

پارس طب نوین علاوه بر تیم فروش، تیم تعمیرات و فنی بسیار مجرب با تجربه چندین ساله در صنعت آزمایشگاهی را در اختیار دارد. برای تعمیر کارل فیشر و‌تیتراتور آزمایشگاهی خود نیازی نیست که دستگاه خود را از پارس طب نوین خریداری کرده باشید. برای تعمیر تجهیزات آزمایشگاهی فقط کافی است با واحد فنی شرکت تماس حاصل نمایید تا دستگاه و تجهیزات آزمایشگاهی شما در اسرع وقت تعمیر و در اختیار شما قرار گیرد.

محصولات دستگاه

نام محصول
عنوان محصول

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم
 • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم
نام محصول
عنوان محصول

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم
 • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم
نام محصول
عنوان محصول

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم
 • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم
نام محصول
عنوان محصول

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

 • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم
 • لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم

برندهای تولیدکننده

دستگاه های آزمایشگاهی